


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.3 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 9.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Hold Current | 20 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| RMS Current (Irms) | 8 A |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Current | 8 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 65 A, 71 A |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 6.5 mA |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
